streda 30. novembra 2011

Čo je hitom týchto Vianoc?

Nebudem Vám radiť, aby ste si kúpili ozdoby vo farbách, ktoré sú tento rok považované za trendy. Nechcem, aby ste nechali všetko čo máte uložené v krabiciach. Trendom týchto Vianoc je pokoj a harmónia. Možno to znie ako klišé, ale uvedomujete si akú majú tieto dve slová hodnotu? Dnes je čoraz ťažšie ich dosiahnuť. Napomôcť k tomu nám môžu aj vianočné dekorácie. Nežné, jemné farby, používanie jednej farby vo viacerých odtieňoch. Lesk a perleť je v poriadku, to k Vianociam patrí. Vytiahnite veci, ku ktorým sa vám viažu spomienky na blízkych a rodinu. Staré detské topánočky šnúrkou zavesené na stromčeku budú pôsobiť melancholicky. Obľúbené hračky detí, ktoré dnes už nie sú deti, to všetko vytvára milé spomienky na ich detstvo. Je dôležité čo sa páči vám a čo je pre vás prirodzené. Keď využijete to, čo máte doma a dokúpite pár hlavných „šperkov“ dopadne to určite výborne. Držím palceJ

piatok 4. novembra 2011

Ako sa postarať o črepníkové rastliny na terase pred zimou.

Terasa plná odkvitnutých jednoročiek, trvaliek, okrasných tráv, kríkov, malých stromov alebo byliniek... Ako sa o ne postarať, keď je zima predo dvermi a ako docieliť, aby bola naša terasa atraktívna i na jeseň a v zimnom období?

Črepníkové rastliny dodávajú život, farby alebo vône našim terasám a balkónom. Všetky rastlinky sú pastvou pre oči, keď sedíme na terase pri káve alebo čaji. Niektoré sú tiež zdrojom vitamínov a rozmanitých chutí pri príprave jedál v našej kuchyni. Či už prútené, kovové, s glazúrou alebo terakota, všetky kvetináče žiaria farbami. Od jari až do jesene zútulňujú naše domovy, vytvárajú príjemné zákutia a minizáhradky. Avšak ako teploty klesajú, strácame ohľadom starostlivosti o ne istotu.

Rastliny na záhrade či na terase nemôžeme jednoducho ignorovať až kým zima neustane. Keď im pred zimným obdobím venujeme dostatočnú pozornosť, už na jar sa nám odvďačia bohatým kvetom alebo hustou záplavou listov. Počasie síce nedokážeme ovládať, ale preventívnymi opatreniami môžeme zamedziť poškodeniu rastlín pestovaných v nádobách.

Z terasy do záhradky

Vo všeobecnosti platí, že rastliny lepšie prezimujú vysadené v záhrade. Pôda totiž tvorí izoláciu pre koreňový systém. Takže ak máte v záhradke miesto, vložte rastliny v umelých kvetináčoch do pôdy a následne ich zahrňte zeminou. Po zime rastlinku s umelým obalom vyberte a opäť ju môžete vyložiť na terasu. V prípade, že ste majiteľmi zimnej záhrady, bude pre vás spôsob ako prezimovať črepníkové rastliny jednoduchý. Prípadnou alternatívou môže byť iná nevykurovaná, avšak svetlá miestnosť.

Buďte prezieraví

Ak nemáte ani záhradku ani chladnú miestnosť, buďte predvídaví a zabezpečte rastlinke čiastočnú ochranu už pri výsadbe do črepníka. Hlavnou zásadou je dostatok zeminy. A to nielen kvôli dostatku živín a priestoru pre koreňový systém - zemina slúži ako izolačná vrstva a chráni korene pred premŕzaním. Tento spôsob je však účinný, iba ak je nádoba dostatočne široká. Doporučujeme teda presadiť rastliny do dvojnásobne väčších črepníkov, než v ktorých ste ich kúpili. Voda prítomná v substráte zväčšuje po zamrznutí svoj objem a pretože sa nemá kam rozpínať, môže spôsobiť prasknutie nádoby. V zime preto môžu zostať vonku iba mrazuvzdorné keramické nádoby, plastové kvetináče, impregnované drevené a prútené nádoby alebo kovové črepníky. Najväčšiu ochranu potrebujú tenkostenné nádoby, pretože tie majú slabé tepelnoizolačné vlastnosti.

Povinná údržba

Rastliny je treba i v zime pravidelne zalievať. Prihnojujte najneskôr začiatkom jesene. Odstráňte odumreté stonky a listy, či odkvitnuté kvety. Ak je to potrebné, môžete spraviť aj mierny rez. Hlboký rez sa však vykonáva až na jar. Okrasné trávy vyviažte. S ich zastrihávaním počkajte do jari, zasnežené alebo pokryté inoväťou vyzerajú veľmi pôsobivo. Stĺpovité druhy rastlín môžete ovinúť povrazom, aby sa im konáre pod tiahou snehu nepolámali.

Šesť krokov ku správnej ochrane črepníkových rastlín počas zimy:

1. Rastlinky pripravte na prezimovanie podľa spomínaných rád.

2. Veľké, ťažké črepníky obaľte bublinkovou fóliou, ktorá slúži ako tepelná izolácia kvetináča. Následne z estetického dôvodu kvetináč obaľte jutovinou alebo akoukoľvek pevnejšou vzorovanou textíliou ladiacou s farbami a materiálmi použitými na terase. Na previazanie použite farebnú hrubú stužku alebo konopný špagát. Navrch nasypte mulč, ktorého hrubšia vrstva ochráni vrchné korene.

3. V skupinke sa malým kvetináčom bude dariť lepšie. Zoskupte ich teda k sebe a umiestnite ich čo najbližšie k múru alebo stene domu. Tým, že budú pohromade, chladný vietor ich neprefúka a vyhrievaná stena domu im poskytne ochranu. Obaliť bublinovou fóliou a následne jutovinou možete i celé zoskupenie rastlín. Ďalším spôsobom je nádoby ovinúť zajačím pletivom a priestor medzi nimi vyplniť kúskami slamy, lístia alebo mulču.

Aj vaša záhrada má rôzne zóny. Za najteplejšie zóny záhrady považujeme južnú alebo západnú stranu. Ďalej sú to záveterné kúty, alebo poloha pri vyhrievanej stene domu. Tu všade môžete jednotlivé nádoby alebo skupinky črepníkov na zimu umiestniť.

4. Kvetináčom sa bude lepšie dariť na podložke než na chladnej zemi. Podložte pod kvetináče keramické podložky. Medzi kvetináčom a podlahou tak bude vzduch a črepník nebude od zeme tak veľmi chladený. Ak nemáte keramické podložky, dobre poslúžia napríklad drevené dosky alebo polystyrén (keď ho obalíte vzorovanou látku, bude krajší).

5. U mierne mrazuvzdorných kríkov a malých stromov treba v zime chrániť aj ich korunu. Tú oviňte jutovinou. Je však dôležité, aby sa jutovina príliš nedotýkala listov a tak je potrebné najskôr zapichnúť do zeme 3-4 drevené prúty alebo bambusové palice a jutovinu obtočiť okolo nich. Taktiež je možné použiť zajačie pletivo.

6. Rastliny potrebujú pre svoj život vodu, ale v chladnom počasí ich treba polievať opatrne. Nenechávajte ich vo vlhkej pôde. Tá by mohla zapríčiniť ich hnitie, poprípade zamŕzanie koreňov. Osvedčilo sa nám pravidlo rastlinky polievať dovtedy, kým pôda nie je zamrznutá alebo jedenkrát do mesiaca v chladnom počasí.

Terasa je zazimovaná, ale niečo jej chýba...

Jednoduché dekorácie alebo rastliny výrazné listom či kvetom práve v zimnom období dodajú vašej terase šmrnc. Najvýraznejšími rastlinami v zimnom období sú chryzantémy (chrysanthemum), vresy (calluna) a vresovce (erica), gaultéria (gaultheria), krásnohlávka (calocephalus), skímia (skimmia), pernetya (pernettya), leucotea (Leucothoe axillaris ‘Curly Red’) či cezmína (Ilex). Veľmi dekoratívne sú aj okrasné trávy ako červená imperáta (Imperata cyl. Red Baron) alebo perovec (Pennisetum setaceum ‘Rubrum’).

Čerešničkou na torte sú dekorácie

Krmítka pre vtáčikov, vresové a machovkové venčeky, prútené srdiečka s farebnou mašľou, laterny alebo veselé zapichovačky v kvetináčoch - to všetko skrášli váš balkón. Počas zimných sviatkov pridajte ešte vianočné ozdoby, čečinové aranžmá, lampáše či farebné svetielka.

Náš tip:

Vynikajúco nám poslúžia staré vlnené šály, brmbolcové čiapky či svetre. Jutovinu na črepníku môžeme utiahnuť šálom, na operadlo stoličky prehodiť červenú vlnenú čiapku s čo najväčším brmbolcom a malý črepník obliecť do svetra. Riešenie má v sebe skrytý vtip, je praktické a naviac, sveter črepník zaručene zahreje.